Organizační struktura
Úkoly ECB v oblasti dohledu a měnové politiky jsou od sebe odděleny a jejich plnění je vzájemně nezávislé. Rozhodovací orgány ECB se například zabývají otázkami měnové politiky a dohledu na samostatných zasedáních.
Cílem organizačního oddělení zaměstnanců, kteří se přímo podílejí na úkolech měnové politiky, od těch zapojených do činnosti dohledu je zabránit potenciálním střetům zájmů.
Bankovní dohled ECB – jak vypadá jeho organizace?
Podívejte se na organizační uspořádání evropského bankovního dohledu v ECB
Rada dohledu
Rada dohledu spolupracuje s vnitrostátními orgány dohledu na zachování bezpečnosti evropského bankovního systému. V této činnosti ji podporuje její Řídicí výbor. Kdo jsou členy těchto dvou orgánů a jak jsou tyto orgány organizovány?
Rada dohledu a Řídicí výborSprávní revizní komise
Správní revizní komise provádí veškeré vnitřní správní přezkumy rozhodnutí ECB v oblasti dohledu na žádost těch, jichž se dané rozhodnutí týká. Svá stanoviska vydává na základě odborných znalostí a úsudku svých členů v souladu s právními předpisy EU.
Správní revizní komiseMediační komise
Mediační komise řeší rozdíly vyplývající z veškerých námitek Rady guvernérů ECB k rozhodnutím přijatým Radou dohledu. Členové komise jsou vybíráni ze členů Rady guvernérů a Rady dohledu.
Mediační komiseOrganizační schéma
Zřízení evropského bankovního dohledu, známého též jako jednotný mechanismus dohledu, si vyžádalo určité změny v organizační struktuře ECB, včetně vytvoření nových organizačních složek. Výhradně bankovnímu dohledu je věnováno šest generálních ředitelství a sekretariát.
Organizační schéma