Poplatek za dohled je částka, kterou každá dohlížená banka ročně platí ECB, a je použit na financování nákladů ECB souvisejících s jejími úkoly a povinnostmi v oblasti dohledu.
ECB odpovídá za účinné a konzistentní fungování jednotného mechanismu dohledu (SSM) jako celku, tedy významných bank, nad kterými ECB vykonává přímý dohled, i méně významných bank, nad nimiž vykonává nepřímý dohled. Platit za dohled jsou tedy povinny všechny dohlížené banky.
Patří k nim:
Poplatek za dohled ECB vychází z významu a rizikového profilu banky, tj. jejího statusu dohlíženého subjektu.
Významné banky podléhají přímému dohledu ECB, a jsou tedy povinny platit ECB vyšší poplatek za dohled.
Méně významné banky podléhají přímému dohledu svého vnitrostátního příslušného orgánu dohledu, a platí tedy ECB nižší poplatek za dohled.
Kontaktním bodem pro ECB, pokud jde o veškerou komunikaci související s ročním poplatkem za dohled, je poplatník.
Všechny povinné instituce, které jsou součástí bankovní skupiny, mají povinnost mezi sebou určit jednu banku, která bude jednat jako poplatník za celou skupinu.
Bankovní skupiny jmenují poplatníka zasláním podepsaného oznámení ECB poštou nebo e-mailem. Toto oznámení je platné, pouze pokud:
Nový formulář pro oznámení poplatníka
Poplatníci předkládají své formuláře nejpozději do 30. září předmětného roku, aby byl zajištěn hladký průběh poplatkového procesu.
V případě změn probíhajících v rámci bankovní skupiny by ECB měl být předložen nový formulář pro oznámení poplatníka, pouze pokud se změny týkají:
Poplatník:
Další náležitosti, pokud jde o to, kdo je poplatník v případě dohlížených skupin, poplatek platících poboček a poplatek platících úvěrových institucí, jsou stanoveny v nařízení o poplatcích za dohled.