Надзорните органи подлагат на оценка рисковете, пред които са изправени банките, и проверяват дали те са подготвени да управляват добре тези рискове. Тази дейност се нарича „процес по надзорен преглед и оценка“ (ПНПО). Целта му е да даде възможност рисковите профили на банките да се оценяват по съгласуван начин и да се вземат решения за необходимите надзорни мерки.
Веднъж годишно ние публикуваме обобщение на резултатите от ПНПО за всички банки под нашия пряк надзор.
Посочваме размера на капитала, който всяка поднадзорна банка трябва да поддържа, за да покрива рисковете, на които е изложена.
Публикуваме резултатите от ПНПО ежегодно от 2015 г. насам.
Надзорните органи използват единна методология и набор от хармонизирани инструменти, чрез които оценяват банките по съгласуван начин. Вниманието им е съсредоточено върху следните области:
Надзорниците анализират бизнес модела на банката, за да вникнат по-добре в основните ѝ дейности и структурни звена, както и да опознаят средата, в която функционира, и главните ѝ уязвимости.
Надзорниците анализират как се ръководи банката, разглеждайки лицата на ключови длъжности, звената, ръководните органи и комитетите.
Надзорниците подлагат на оценка четири категории риск: кредитен риск, пазарен риск, лихвен риск в банковия портфейл и операционен риск.
Надзорниците подлагат на оценка способността на банката да посрещне извънредна нужда от пари в брой, например във време на икономическа несигурност, когато спестителите може да изтеглят много повече пари от обичайното.
Надзорните органи използват стрес тестове, за да могат на ранен етап на ПНПО да установят уязвимостите на банките и да вземат мерки за преодоляването им.
Всяка година банковият надзор в ЕЦБ определя своите надзорни приоритети, на които ще бъде подчинен ПНПО през следващата година.
Всяка година банковият надзор в ЕЦБ установява и подлага на оценка рисковете, на които са изложени банките, за да определи най-важните области за ПНПО.