Co to są okresowe kary pieniężne?
Okresowe kary pieniężny to jeden ze środków egzekucyjnych, które zgodnie z prawem UE może nałożyć EBC. Ten środek ma bardzo słuszny cel: żeby nakłonić banki do jak najszybszego przestrzegania wymogów określonych w decyzjach nadzorczych i rozporządzeniach EBC.
Bank ukarany w ten sposób musi płacić określoną kwotę – do 5% średnich dziennych obrotów – za każdy dzień niezgodności z wymogiem, przez maksymalnie sześć miesięcy.
Jak EBC nakłada okresowe kary pieniężne?
Krok 1
EBC – decyzją w sprawie wyznaczenia wymogów – nakazuje bankowi podjęcie konkretnych działań, żeby w określonym terminie zaradzić stwierdzonym niedociągnięciom.
Krok 2
Jeśli bank dopełnia wymogów w tym terminie, procedura zostaje zamknięta i na bank nie nakłada się żadnych środków.
Jeśli jednak bank nie dopełni wymogów w terminie:
- w przypadku gdy pierwszą decyzję połączono z decyzją, że w razie niedopełnienia wymogów kary pieniężne zaczynają obowiązywać automatycznie, są one naliczane natychmiast po upływie ustalonego terminu i nie jest do tego konieczna kolejna decyzja o nałożeniu okresowych kar pieniężnych;
- w przypadku gdy pierwszej decyzji nie połączono z decyzją o automatycznym naliczaniu tych kar w razie niespełnienia wymogu, EBC nakłada je w drugiej, odrębnej decyzji. Następnie są one naliczane od dnia określonego w tej decyzji.
To nie oznacza, że po upływie terminu bank musi codziennie przesyłać pieniądze do EBC, lecz że ostateczna kwota, którą bank zapłaci na koniec procedury, zwiększa się z każdym dniem trwania naruszenia. W obu sytuacjach ten okres nie może przekroczyć sześciu miesięcy, licząc od daty początkowej. W trakcie całej procedury bank i EBC prowadzą stałą wymianę informacji i omawiają postępy banku w dążeniu do zgodności z wymogami.
Krok 3
Po dopełnieniu przez bank wyznaczonych wymogów lub po upływie maksymalnego okresu sześciu miesięcy – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej – okresowe kary pieniężne przestają narastać. EBC powiadamia bank o projekcie ostatecznej decyzji, która określa dokładną liczbę dni trwania naruszenia i łączną kwotę naliczonej kary. Następnie bank może przedstawić uwagi do projektu decyzji, zanim zostanie ona formalnie przyjęta.
Krok 4
Po rozpatrzeniu uwag banku EBC przyjmuje ostateczną decyzję, po czym publikuje na swojej stronie internetowej informacje o tej decyzji, z podaniem nazwy ukaranego banku, rodzaju, charakteru i czasu trwania naruszenia oraz ostatecznej kwoty kary do zapłaty. Ostateczną kwotę naliczonych okresowych kar pieniężnych ustala się indywidualnie dla każdego banku, a może ona wynieść nawet 5% jego średnich dziennych obrotów za każdy dzień trwania naruszenia.
Czy bank może odwołać się od decyzji EBC?
Bank może odwołać się do Administracyjnej Rady Odwoławczej lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Może także najpierw odwołać się do Administracyjnej Rady Odwoławczej, a później – do TSUE.
A co, jeśli po sześciu miesiącach bank nadal nie przestrzega wymogów?
Jeśli po upływie maksymalnego okresu dopuszczonego prawem bank nadal nie przestrzega przepisów, EBC w celu egzekwowania przyjętych decyzji może sięgnąć po swoje instrumentarium nadzorcze, w tym sankcje.
Dlaczego banki powinny myśleć o zmianie klimatu?
Ryzyka klimatyczne i środowiskowe mają dla banków coraz większe znaczenie. Pokazujemy, jak ekstremalne zjawiska klimatyczne mogą wpływać na banki i co należy zrobić, żeby w przyszłości banki mogły nadal pełnić ważną funkcję kredytodawcy i odegrać swoją rolę w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.
Przygotowania europejskiego nadzoru bankowego na kolejne 10 lat
Mamy szerokie instrumentarium nadzorcze, z którego jesteśmy gotowi korzystać. Proporcjonalne stosowanie uprawnień nadzorczych, żeby zmuszać banki do eliminowania niedociągnięć, to nie przydatny dodatek, lecz międzynarodowa najlepsza praktyka, która służy bezpieczeństwu i dobrej kondycji banków – powiedział Frank Elderson.
Przemówienie wiceprzewodniczącego Rady ds. Nadzoru Franka EldersonaNależy znać ryzyko, by nim zarządzać – ocena istotności
Odkąd zaczęliśmy egzekwować, aby banki terminowo sporządzały ocenę ekspozycji na ryzyko klimatyczne i środowiskowe, większość z nich osiągnęła postępy w tym względzie. Przed nami jednak jeszcze dużo pracy – powiedział wiceprzewodniczący Rady ds. Nadzoru Frank Elderson.
Artykuł na blogu poświęconym nadzorowi