Co jsou to penále?
Penále patří k donucovacím opatřením, jež má Evropská centrální banka k dispozici na základě právních předpisů EU. Existují z velmi dobrých důvodů, totiž aby přiměly banky co nejdříve splnit požadavky stanovené v rozhodnutích ECB v oblasti dohledu nebo v nařízeních ECB.
Pokud je ECB uloží, může se pohybovat až do výše 5 % průměrného denního obratu banky za každý den neplnění požadavku, a to po dobu nejvýše šesti měsíců.
Jakým způsobem ECB ukládá penále?
1. etapa
ECB prostřednictvím rozhodnutí ECB, kterým se stanoví požadavky, bance sdělí, že musí v určité lhůtě přijmout konkrétní opatření k nápravě zjištěného nedostatku.
2. etapa
Pokud banka vše ve stanovené lhůtě splní, proces končí a banka nepodléhá žádným opatřením.
Avšak pokud banka vše včas nesplní:
- Pokud bylo první rozhodnutí spojeno s rozhodnutím, že penále začne automaticky nabíhat v případě, že požadavek nebude splněn, penále začínají nabíhat až po uplynutí lhůty, tj. není nutné žádné následné rozhodnutí o uložení penále.
- V případě, že první rozhodnutí nebylo spojeno s rozhodnutím, že penále začne automaticky nabíhat v případě, že požadavek nebude splněn, ECB uloží penále v druhém, samostatném rozhodnutí ECB. Ty pak začínají nabíhat ode dne stanoveného v rozhodnutí.
Neznamená to, že by banka musela převádět peníze ECB každý den po uplynutí lhůty, ale že konečná částka, kterou musí banka uhradit na konci procesu, se zvyšuje s každým dnem porušení. U obou metod mohou penále nabíhat nejvýše šest měsíců od data zahájení. Během celého procesu příslušná banka a ECB pravidelně jednají o pokroku, jehož banka při plnění požadavků dosahuje.
3. etapa
Jakmile banka požadavky splní nebo penále již nabíhala po maximální dobu šesti měsíců – podle toho, co nastane dříve – penále přestane nabíhat. ECB oznámí bance návrh konečného rozhodnutí o výkonu, v němž je uveden počet dnů, kdy docházelo k jeho porušení, a celková částka vzniklého penále. Před jeho formálním přijetím se pak může banka k tomuto návrhu rozhodnutí vyjádřit.
4. etapa
Po vyslechnutí připomínek banky přijme ECB své konečné rozhodnutí o výkonu. ECB následně informace o tomto rozhodnutí zveřejní na svých internetových stránkách, včetně názvu banky, druhu, povahy a doby trvání tohoto porušení a konečnou částku penále, kterou musí banka zaplatit. Konečná částka naběhlého penále se určuje pro každou banku na individuální úrovni, i když může dosáhnout až 5 % jejího průměrného denního obratu za každý den, kdy požadavek nesplňuje.
Může se banka proti tomuto rozhodnutí odvolat?
Uzná-li to za vhodné, může se odvolat ke správní revizní komisi (ABoR) nebo k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU). Dále se může nejprve odvolat k ABoR a poté k Soudnímu dvoru Evropské unie.
Co se stane, pokud banka ani po šesti měsících stále neplní požadavky?
Pokud banka po zákonné maximální době stále požadavky neplní, může ECB k vymáhání svých rozhodnutí použít jiná opatření ze svého souboru nástrojů dohledu, včetně sankcí.
Proč by mělo bankám záležet na změně klimatu?
Klimatická a environmentální rizika mají pro banky stále větší význam Podívejte se, jak může extrémní počasí banky ovlivňovat a co mohou dělat pro to, aby i v budoucnu plnily svou důležitou funkci věřitelů a svým dílem přispěly k přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
Příprava na příští desetiletí evropského bankovního dohledu
Máme rozsáhlý soubor nástrojů dohledu, který jsme ochotni použít, uvedl místopředseda Rady dohledu Frank Elderson. Přiměřené využívání pravomocí v oblasti dohledu k tomu, aby byly banky přinuceny řešit nedostatky, není něco navíc – je to mezinárodní osvědčený postup pro udržení bezpečnosti a zdraví bank.
Přečtěte si projev Franka EldersonaPro řízení vlastních rizik je potřebujete znát – posouzení významnosti bank
Od té doby, co jsme začali stanovovat lhůty, v nichž mají banky posoudit svou expozici vůči klimatickým a environmentálním rizikům, se většina bank zlepšila, uvedl místopředseda Rady dohledu Frank Elderson. Mnoho další práce je však stále před námi.
Přečtěte si příspěvek na blogu