27 декември 2016 г. (updated 2 May 2018)
Предпазната рекапитализация представлява вливане на собствен капитал в платежоспособна банка от страна на държавата, когато е необходимо да се преодолеят сериозни сътресения в икономиката на държава членка и да се запази финансовата стабилност. Тя е извънредна мярка, която зависи от окончателно одобрение съгласно рамката на Европейския съюз за държавна помощ и не е предпоставка за започване на преструктуриране на банката.
Мерките за предпазна рекапитализация се прилагат единствено към платежоспособни банки. В рамките на процеса по предпазна рекапитализация от ЕЦБ, в нейното качество на компетентния орган за значимите банки, се изисква да потвърди платежоспособността на банките, които са под нейния пряк надзор.
Освен това предпазната рекапитализация се ограничава до вливане на капитал, необходим за преодоляване на капиталов недостиг по неблагоприятния сценарий на стрес тест. От ЕЦБ се изисква да потвърди, че банката има капиталов недостиг и да определи размера му – по неблагоприятния сценарий на най-релевантния процес по надзорен преглед и оценка при стрес тест на Европейския банков орган, както и че банката няма недостиг по базовия сценарий в конкретния случай.
Банката кандидатства пред държавните органи за предпазна рекапитализация.
ЕЦБ като компетентен орган бива информирана и приканена да потвърди, че банката е платежоспособна. От ЕЦБ също така се изисква да определи размера на капиталовия недостиг при неблагоприятния сценарий на съответния стрес тест.
След като бъде получено потвърждението, органите могат да продължат процеса по предпазна рекапитализация. Мерките за предпазна рекапитализация зависят от окончателното одобрение на Европейската комисия (Генерална дирекция „Конкуренция“) съгласно правилата за държавна помощ.