Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Interní modely

Banky mohou pro odhad výše požadavku na kapitál, tj. minimální výše kapitálu, který musí ze zákona udržovat, používat interní modely za předpokladu, že k tomu předem získají od příslušného orgánu souhlas. Příslušným orgánem v rámci jednotného mechanismu dohledu (SSM) je pro všechny banky označené jako významné instituce Evropská centrální banka, zatímco na banky označené jako méně významné instituce přímo dohlíží vnitrostátní příslušné orgány.

Dohled: O čem je řeč… Co jsou to interní modely?

Dohled nad interními modely, které používají významné instituce, je založen na stávajících příslušných právních předpisech EU a vnitrostátních právních předpisech včetně:

  • nařízení o kapitálových požadavcích
  • příslušných regulačních technických norem Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA)
  • obecných pokynů orgánu EBA, u nichž ECB oznámila svůj záměr je dodržovat

Spočívá na dvou pilířích:

  1. posuzování interních modelů (IMI)
  2. průběžné sledování modelů (OMM)

Těží z práce prováděné v rámci cíleného přezkumu interních modelů (targeted review of internal models – TRIM) v letech 2016 až 2021 a všeobecných zásad ECB týkajících se interních modelů. Všeobecné zásady jsou jedním z klíčových výstupů projektu TRIM. Hlavní výsledky a závěry TRIM jsou shrnuty ve zprávě o projektu TRIM.

Všeobecné zásady ECB týkající se interních modelů

Všeobecné zásady ECB týkající se interních modelů jsou vodítkem k tomu, jak ECB chápe stávající právní předpisy EU a vnitrostátní předpisy a jak je hodlá uplatňovat při hodnocení, zda banky tyto zákonné požadavky splňují. Všeobecné zásady, původně vypracované v kontextu TRIM, jsou základem metodiky dohledu nad interními modely. Významně tak přispívají k harmonizaci postupů dohledu v rámci evropského bankovního dohledu. To ve výsledku pomáhá vytvořit rovné podmínky pro významné instituce využívající interní modely.

Všeobecné zásady by neměly být chápány jako materiál, který jde nad rámec stávajících příslušných právních předpisů EU a vnitrostátních právních předpisů, a nemají je tedy nahrazovat, být jim nadřazeny ani je ovlivňovat.

Všeobecné zásady ECB týkající se interních modelů

Zpráva o projektu TRIM

Zprávou o projektu TRIM se završuje projekt TRIM. Jsou v ní představeny jeho výsledky, zjištění, následná dohledová opatření a dopad na dohled nad interními modely. TRIM zvýšil konzistentnost provádění regulačních požadavků, a tím snížil nežádoucí variabilitu mezi bankami, které používají interní modely pro výpočet svých rizikově vážených aktiv. Kromě toho podpořil další rozvoj konzistentního přístupu k dohledu nad interními modely. V důsledku projektu TRIM byly také zveřejněny všeobecné zásady ECB týkající se interních modelů.

Zpráva o projektu TRIM Nejčastější dotazy k cílenému přezkumu interních modelů

TRIM byl rozsáhlý projekt, který v letech 2016 až 2021 prováděla ECB v těsné spolupráci s vnitrostátními příslušnými orgány. Spojoval podrobnou metodickou práci s 200 případy posuzování interních modelů na místě u 65 institucí, nad nimiž ECB vykonává přímý dohled. Zahrnoval interní modely úvěrového rizika, tržního rizika a úvěrového rizika protistrany.

Všechny stránky v této části

Oznámení porušení předpisů (whistleblowing)