8. rujna 2015. (posuvremenjeno 26 listopada 2018.)
ESB je predan provođenju strogog, ali pravednog nadzora banaka. Temeljni je dio te zadaće osigurati da se sve nadzirane banke i nadzorna tijela za bankarstvo u potpunosti pridržavaju svojih obveza u skladu s pravom EU-a. Međutim, ponekad se te obveze ne ispunjavaju, a u nekim se slučajevima namjerno poduzimaju radnje s ciljem prikrivanja prijestupa. Zviždači koji obavijeste ESB o mogućem nepravilnom postupanju služe javnom interesu i prijavljujući svoje sumnje djeluju za opće dobro.
Najvjerojatnije će za moguće počinjenje prijestupa znati službenici za praćenje usklađenosti, revizori i drugi zaposlenici banke. Među najčešćim su primjerima prijavljenih povreda pravila neadekvatan izračun regulatornog kapitala i kapitalnih zahtjeva te pitanja upravljanja.
»Prijave povreda djelotvorno su sredstvo za otkrivanje slučajeva protupravnog postupanja u poslovanju.«
(Komentar Danièle Nouy, predsjednice Nadzornog odbora)
ESB može istraživati samo povrede »mjerodavnog prava EU-a«, odnosno zakona koji se odnose na bonitetni nadzor banaka, na primjer onih kojima se uređuju kapitalni zahtjevi i mehanizmi upravljanja. Ako se povreda odnosi na druga područja nadzora neke banke, na primjer na zaštitu potrošača ili provedbu pravila za sprječavanje pranja novca, poduzimanje daljnjih aktivnosti ne spada u nadležnost ESB-a. Umjesto ESB-u, takve povrede treba prijaviti nacionalnim tijelima.
Povrede treba prijaviti pomoću mrežnog obrasca. Upotreba obrasca jamči da će prijava biti podnesena odgovornima za procjenu moguće povrede izravno i bez odlaganja. U tom se obrascu također nalaze brojna pitanja koja su važna za ESB-ovu procjenu prijave.
Svatko može prijaviti povredu pomoću ESB-ova mrežnog obrasca ne otkrivajući pritom svoj identitet. Prijavitelji mogu biti sigurni da će ESB pomno procijeniti njihovu prijavu.
ESB se savjetovao s Europskim nadzornikom za zaštitu podataka kako bi osigurao da se provode sve nužne zaštitne mjere kojima se štite prijavitelji u skladu s pravom EU‑a o zaštiti podataka. Zaštita prijavitelja propisana je i pravnim okvirom koji se primjenjuje na nadzorne zadaće ESB-a.
Stručni tim zaprima prijavu i procjenjuje je li relevantna za ESB ili nacionalno nadzorno tijelo za bankarstvo. Ako stručni tim nakon početne procjene zaključi da je prijava relevantna, proslijedit će je odgovornom poslovnom području u ESB‑u ili nacionalnom nadzornom tijelu za bankarstvo. Može se pokrenuti neka nadzorna radnja, na primjer zahtjev za informaciju, nadzor na licu mjesta, primjena nadzorne mjere ili postupak izricanja sankcija.
S obzirom na uspostavljeni režim poslovne tajne, ESB prijavitelja ne smije obavijestiti o ishodu prijave. Međutim, skupni i anonimizirani sažetak prijavljenih povreda i radnji koje je nakon toga poduzeo ESB objavljuje se svake godine u Godišnjem izvješću ESB‑a o nadzornim aktivnostima.