Az eurorendszer esetében a decentralizáció alapelvének megfelelő tiszteletben tartása mellett:
Az eurorendszer és az egységes felügyeleti mechanizmus (SSM) tagjai stratégiai és operatív eszközökkel mindannyian hozzájárulnak céljaik megvalósításához.
Az eurorendszer és az SSM tagjai feladatkörüket az együttműködés és a csapatmunka szellemében látják el.
Az eurorendszer és az SSM tagjainak tevékenységét az átláthatóság jellemzi, funkcióik eredményes ellátásáért teljes körű felelősséggel és elszámolással tartoznak.
A nemzeti központi bankok és az illetékes nemzeti hatóságok által végzett európai tevékenységet egyértelműen meghatározzák, és megkülönböztetik az országos hatáskörbe tartozó tevékenységtől.
A tagság jogállásának tiszteletben tartása mellett az eurorendszer a kohézió és az egység, az SSM pedig a kohéziót és az egyeztetés elvét követve jár el. A csapatszellem jegyében mind az eurorendszer, mind az SSM egységes mondanivalót közvetít annak érdekében, hogy közel kerüljön az európai polgárokhoz.
Az eurorendszer és az SSM tagjai szorgalmazzák a munkavállalók, a szakértelem és a tapasztalatok egymás közötti megosztását.
Mind az eurorendszer, mind az SSM döntéshozatali és döntés-előkészítő folyamatában az eredményesség és a hatékonyság elve érvényesül. A döntéshozatal során a hangsúlyt az elemzésre és az érvelésre helyezik, teret engedve az eltérő véleményeknek.
Az eurorendszer és az SSM tagsága körültekintően gazdálkodik az erőforrásokkal, és tevékenysége során az eredményesség és a takarékosság elvét érvényesíti.
Az eurorendszer és az SSM olyan ellenőrzési rendszereket és teljesítménymutatókat dolgoz ki, amelyekkel mérhető funkcióinak ellátása és a kitűzött céljaival való összhang.
Hangsúlyt fektet továbbá az egymással összevethető költségértékelési és költségelszámolási módszerek kidolgozására, alkalmazására.
Mind az eurorendszeren, mind az SSM-en belül – a monetáris politikai és felügyeleti feladatok különválasztásának messzemenő tiszteletben tartása mellett – feltárjuk, és a lehetőségekhez mérten kiaknázzuk az együttműködésből és a méretgazdaságosságból eredő potenciális előnyöket.
Az egyes munkafeladatok és erőforrások közötti szükségtelen párhuzamokat, valamint a túlzott mértékű, rossz hatékonyságú koordinációt kerülni fogjuk. Ennek érdekében nagy energiát fektetünk olyan szervezeti alternatívák kialakítására, amelyek a meglevő erőforrások fokozott felhasználása révén rendelkezésre álló tapasztalatok kiaknázásával biztosítják az eredményességet, a hatékonyságot és az azonnali intézkedést.
Az eurorendszer háttérfeladatait és tevékenységeit végző külső vállalkozókkal szemben is hasonló követelményeket támasztunk, és a biztonsági szempontokat is szem előtt tartjuk.