Muokkaa hakua
Pääsivu Media Oheistietoa Tutkimus ja julkaisut Tilastot Rahapolitiikka Euro Maksut ja markkinat Ura EKP:sssä
Hakuehdotuksia
Järjestä tulokset

Julkinen kuuleminen: tarkistetut periaatteet valvontaviranomaisten mahdollisuudesta käyttää unionin oikeuden sallimia vaihtoehtoja ja harkintavaltaa

Kuuleminen tarjoaa asiasta kiinnostuneille tilaisuuden kommentoida tarkistuksia, joita EKP on tehnyt vaihtoehtoja ja harkintavaltaa koskeviin periaatteisiinsa.

Kuulemisen kommentointiaikaa on asianosaisten pyynnöstä pidennetty kahdella viikolla. Uusi määräaika on 24.1.2025.

Vain määräaikaan mennessä vastaanotetut kommentit huomioidaan.

Vaihtoehtoja ja harkintavaltaa koskeviin periaatteisiin tehdyt tarkistukset

EKP on tarkistanut periaatteitaan siitä, miten se käyttää EU:n pankkilainsäädännön sallimia vaihtoehtoja ja harkintavaltaa. Valvontaviranomaiset voivat käyttää vaihtoehtoja ja harkintavaltaa useissa luottolaitosten vakavaraisuuden valvontaa koskevissa asioissa. Niitä voidaan käyttää muun muassa omien varojen määrittelyssä, tiettyihin riskiluokkiin sovellettavien pääomavaatimusten laskennassa sekä määritettäessä, millaisia omaisuuseriä kaupankäyntivarastoon sisällytetään ja millaisia poikkeuksia pankkiryhmän konsolidoinnin soveltamisalan määrittelyyn voidaan soveltaa.

Pääasiallinen syy periaatteiden tarkistukseen on uuden lainsäädäntöpaketin (vakavaraisuusasetuksen ja ‑direktiivin) hyväksyminen, mutta tarkistuksilla on pyritty myös huomioimaan pankkivalvonnan muu kehitys periaatteiden edellisen tarkistusvuoden 2022 jälkeen. Tarkistusten tavoitteena on selkeyttää, yhtenäistää ja tehostaa EKP:n ja toimivaltaisten kansallisten viranomaisten tapaa käyttää vaihtoehtoja ja harkintavaltaa.

EKP teki 22.11.2024 korjauksen julkisen kuulemisen perustelujen sivulle 14. Korjaus koski vakavaraisuusasetuksen 314 artiklan 3 kohtaan liittyvää ehdotusta.

Kommenttien lähettäminen

Lähetä kommenttisi viimeistään 24.1.2025 kello 24.00 (Keski-Euroopan aikaa) kommentointilomakkeella.

Kommentit käsitellään automaattisesti, joten älä muuta lomakkeen rakennetta tai tiedostomuotoa. Lomakkeeseen voi liittää tarvittaessa havainnollistavia esimerkkejä tai tietoja.

Vain kommentointilomakkeella lähetetyt kommentit julkaistaan julkisen kuulemisen päättymisen jälkeen.

Sähköpostiosoite

Lähetä kommentointilomake osoitteeseen SSMPublicConsultation@ecb.europa.eu.

Kirjoita viestin aihekenttään ”Public consultation on the revised policies on options & discretions”.

Postiosoite

Voit myös lähettää kommentointilomakkeen postitse osoitteeseen

European Central Bank
Secretariat to the Supervisory Board
”Public consultation on the revised policies on options & discretions”
60640 Frankfurt am Main
Germany

Tietosuoja

Henkilötietojen ja kommenttien käsittelystä kerrotaan tietosuojaselosteessa.

Ilmoita väärinkäytöksestä