Mogućnosti pretraživanja
Početna stranica Mediji Objašnjenja Istraživanje i publikacije Statistika Monetarna politika €uro Plaćanja i tržišta Zapošljavanje
Prijedlozi
Razvrstaj po:

Česta pitanja o Administrativnom odboru za preispitivanja

1. Koja je svrha Administrativnog odbora za preispitivanja i čemu služi preispitivanje?

Bankama i pojedincima koji se ne slažu s nadzornom odlukom ESB‑a koja se na njih odnosi postupak preispitivanja pruža mogućnost brzog ishođenja nove odluke. Postupak preispitivanja brz je, povjerljiv i jeftin. ESB, Nadzorni odbor i Upravno vijeće uvijek donose novu odluku na osnovi mišljenja Administrativnog odbora za preispitivanja, koje sadržava sveobuhvatnu ocjenu tvrdnji i argumenata podnositelja zahtjeva.

Predsjednik Administrativnog odbora za preispitivanja Pentti Hakkarainen govorio je 17. svibnja 2023. detaljnije o toj temi u razgovoru pod naslovom Administrativni odbor za preispitivanja: brzo, jeftino i povjerljivo preispitivanje nadzornih odluka.

2. Tko od Administrativnog odbora za preispitivanja može zatražiti da provede preispitivanje?

Banke ili pojedinci kojima je izdana nadzorna odluka ESB‑a mogu od Administrativnog odbora za preispitivanja zatražiti da je preispita. Prihvaćaju se i zahtjevi za preispitivanje svih na koje se odluka izravno i pojedinačno odnosi. Pritužbe potrošača obrađuju nadležna tijela za zaštitu potrošača, a ne Administrativni odbor za preispitivanja.

3. Koje je područje obuhvaćeno preispitivanjem koje provodi Administrativni odbor za preispitivanja?

Administrativni odbor provodi preispitivanja na području koje obuhvaća cijeli europski nadzor banaka. Preispituje slučajeve koji se odnose na značajnost banaka za potrebe europskog nadzora banaka, opseg konsolidiranog nadzora, kršenje bonitetnih pravila kao što su ograničenja velike izloženosti, pravila o korporativnom upravljanju, procjene sposobnosti i primjerenosti, nadzorne mjere utemeljene na nacionalnim zakonima, oduzimanje odobrenja za pružanje bankovnih usluga, sankcije, stjecanje kvalificiranih udjela, uporabu internih modela i nadzore na licu mjesta.

Administrativni odbor za preispitivanja može provjeriti usklađenost s postupovnim pravilima, na primjer je li ESB postupao u skladu s odgovarajućim pravilima, je li se poštovalo pravo podnositelja zahtjeva na saslušanje ili je li obrazloženje odluke ESB‑a primjereno.

Preispitivanje koje provodi Administrativni odbor usmjereno je na tvrdnje i argumente koje je iznio podnositelj zahtjeva te na povrede bitnih postupovnih pravila.

4. Kada se preispitivanje može zatražiti?

Preispitivanje se može zatražiti u roku od mjesec dana od priopćenja ESB‑ove odluke. Zahtjev se mora obrazložiti i potkrijepiti dokumentima. Više pojedinosti možete pronaći u pravilima postupanja Administrativnog odbora za preispitivanja.

5. Koliko brzo ESB donosi novu odluku?

Administrativni odbor za preispitivanja dostavit će svoje mišljenje Nadzornom odboru najkasnije u roku od dva mjeseca a ESB‑ova nova odluka izdat će se otprilike dva mjeseca nakon toga.

6. Koji se jezik rabi u postupku preispitivanja?

Dosad se gotovo u svim slučajevima rabio engleski. No dopuštena je uporaba svih službenih jezika EU‑a i podnositelj zahtjeva može rabiti svoj jezik. Budući da Administrativni odbor za preispitivanja radi na engleskom jeziku, zahtjevi na drugim jezicima prevest će se na engleski za potrebe postupka.

7. Mora li Administrativni odbor za preispitivanja preispitati odluku ESB‑a prije no što se ospori pred Sudom Europske unije?

Ne mora. Podnositelj zahtjeva može odmah pokrenuti postupak pred Sudom Europske unije. Ako podnositelj zahtjeva prvo zatraži preispitivanje od Administrativnog odbora za preispitivanja i potom želi osporiti novu odluku, mora podnijeti zahtjev Sudu Europske unije za preispitivanje nove odluke.

8. Premda postupci Administrativnog odbora za preispitivanja nisu javni, je li moguće doznati više o njegovoj praksi?

Da, opširan dokument pod naslovom Administrativni odbor za preispitivanja: osam godina iskustva u preispitivanju nadzornih odluka ESB‑a sadržava pregled svih pitanja koja je Administrativni odbor razmatrao do rujna 2022.

9. Organizira li Administrativni odbor za preispitivanja usmeno saslušanje?

Usmeno saslušanje nije obvezno, ali Administrativni odbor za preispitivanja zakazat će ga ako ga smatra potrebnim za pravednu ocjenu preispitivanja.

10. Može li Administrativni odbor za preispitivanja izmijeniti odluku ESB-a?

Ne može, ali donosi mišljenje u kojem predlaže da se osporena odluka potvrdi, izmijeni ili ukine. Mišljenje upućuje ESB‑u, koji ga mora uzeti u obzir u novom razmatranju pitanja i donošenju nove odluke.

11. Koliko košta postupak preispitivanja?

Troškovi povezani sa zahtjevom za preispitivanje koje provodi Administrativni odbor nisu veliki ako se izuzme rad podnositelja zahtjeva ili troškovi povezani s uslugama vanjskih odvjetnika. Podnositelji zahtjeva mogu dobiti nadoknadu troškova do 50.000 EUR ako se novom odlukom ESB‑a mijenja ili ukida osporena odluka. Ako je nova odluka istovjetna prvoj odluci, podnositelj zahtjeva plaća ESB‑u paušalni iznos: fizička osoba 500 EUR a pravna osoba 5.000 EUR.

Više pojedinosti možete pronaći u Metodologiji za raspodjelu troškova priloženoj pravilima postupanja Administrativnog odbora za preispitivanja.

12. Je li Administrativni odbor neovisan u provedbi preispitivanja?

Administrativni odbor neovisan je i nepristran u odlučivanju. Sastavljen je od uglednih osoba s nadzornim i regulatornim iskustvom na području bankarstva ili drugih financijskih usluga. Upravno vijeće ESB‑a imenuje pet članova i dva zamjenika na razdoblje od pet godina. Članovi su neovisni o nadzoru banaka ESB‑a i njegovim odlukama te nisu zaposlenici ESB‑a ni nacionalnih tijela za nadzor banaka. Članovi Administrativnog odbora za preispitivanja moraju djelovati neovisno i u javnom interesu.

Prijava povreda, tzv. zviždanje