15. veebruar 2017 (ajakohastatud 21. augustil 2019)
Sisemudelite sihipärane läbivaatamine on projekt, mille eesmärk on hinnata, kas pankade kasutatavad sisemudelid vastavad regulatiivsetele nõuetele ning kas nende tulemused on usaldusväärsed ja võrreldavad. Pangad võivad kasutada sisemudeleid selleks, et määrata kindlaks oma 1. samba omavahendite nõuded ehk kapitali miinimumsumma, mida nad peavad seaduse kohaselt hoidma.
Sisemudelite sihipärase läbivaatamise üks põhieesmärke on vähendada vastuolusid ja põhjendamatut varieeruvust, mis esineb sisemudelite abil omavahendite nõuete arvutamisel.
Samuti on projekti eesmärk tagada ühtsed järelevalvetavad. Selle tulemusena peaks läbivaatamine aitama kindlustada sisemudelite asjakohase ja järjepideva kasutamise. Sisemudelite sihipärase läbivaatamise eesmärgid on seega kooskõlas EKP pangandusjärelevalve kahe peamise eesmärgiga: edendada ennetava järelevalve ja parimate tavade kasutamise abil usaldusväärset ja vastupidavat pangandussüsteemi ning tagada järelevalvetavade järjepidev rakendamine kõigi pankade puhul.
Praegu kontrollib EKP heakskiidetud 1. samba mudeleid kõigis oma otsese järelevalve alla kuuluvates pankades, kus neid mudeleid kasutatakse. Kõiki heakskiidetud mudeleid kõigis pankades siiski ei kontrollita ning läbivaatamine ei hõlma erandina ka näiteks ühinemisel olevaid panku ega neid panku, mis ei kuulu enam otsese järelevalve alla. Seega hõlmab läbivaatamine umbes 65 panka.
Projekti raames käsitletakse krediidiriski, tururiski ja vastaspoole krediidiriski (operatsiooniriski ei käsitleta, sest Baseli pangajärelevalve komitee ei toeta selle riski puhul sisemudelite kasutamist).
EKP tegi sisemudelite sihipärase läbivaatamise otsuse 2015. aasta detsembris. 2016. aastal tehti ettevalmistusi metoodika ja vahendite ning läbivaadatavate mudelite kindlakstegemiseks ja 2017. aastal alustati kohapealsete kontrollide läbiviimist. Kontrollid jätkusid 2018. aastal ja neid korraldatakse ka 2019. aastal. Projekti käigus tehakse eeldatavasti kokku ligikaudu 200 kohapealset kontrolli.
Projekt koosneb kahest põhietapist:
Finantskriisi järelkajana on olnud sageli arutelu all sisemudelite kasutamine omavahendite nõuete kindlaksmääramiseks. Seda on tehtud eeskätt kahel põhjusel.
Seetõttu püütakse sisemudelite sihipärase läbivaatamisega vähendada põhjendamatut varieeruvust omavahendite nõuete arvutamisel ning tagada sisemudelite sobivus ja asjakohasus. See aitab ka suurendada Euroopa pangandusjärelevalve alla kuuluvate pankade kasutatavate sisemudelite usaldusväärsust.
Projekti eesmärk on vähendada omavahendite nõuete põhjendamatut varieeruvust eri pankades, mitte suurendada omavahendite nõudeid üldiselt. Siiski võib sisemudelite sihipärase läbivaatamise tulemusel üksikute pankade omavahendite vajadus väheneda või suureneda.
EKP on osalevate pankadega pidevas dialoogis. Ta annab neile korrapäraselt teavet projekti üldise seisu, lähenevate vahe-eesmärkide ja muu kohta. Selleks korraldatakse konverentse ja seminare, edastatakse korrapäraselt projekti käiku tutvustavaid infokirju ja edendatakse kahepoolset teabevahetust. Samuti osalevad EKP töötajad pangandussektori üritustel.