Dlaczego banki komercyjne są objęte nadzorem?
30 kwietnia 2018
Dla zapewnienia potrzebnych usług
Czy chcemy ulokować pieniądze, czy uzyskać pożyczkę, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny – wszyscy korzystamy z usług finansowych świadczonych przez banki. Potrzebują ich zwykli ludzie, firmy i rządy. Dzięki bankom funkcjonują rynki finansowe, bez których nie działałaby gospodarka.
Dla budowy zaufania
System finansowy to złożona sieć powiązań, której spoiwem jest zaufanie. Upadek choćby jednego banku może zachwiać zaufaniem i naruszyć stabilność całego systemu. Jeśli na przykład wszyscy klienci zaczną naraz wypłacać pieniądze z zagrożonego banku, panika może się szybko rozprzestrzenić i ucierpią także banki, które nie mają problemów. Jak w dominie: jedna upadłość pociąga za sobą kolejne.
Świadomość, że banki są nadzorowane, uspokaja uczestników rynku i właścicieli depozytów, dzięki czemu zmniejsza się groźba rozprzestrzeniania się paniki i innych niekorzystnych zachowań.
Dla ochrony oszczędności
Zwykły konsument nie jest w stanie sam ocenić, czy bank jest stabilny i bezpieczny. Nie ma dostępu do potrzebnych informacji, a może brak mu też odpowiedniej wiedzy. Interesu społeczeństwa bronią więc nadzorcy, którzy regularnie sprawdzają, czy banki odpowiedzialnie podchodzą do ryzyka i są właściwie zarządzane. Do nadzorców należy także przyznawanie (i odbieranie) bankom zezwoleń na działalność.