Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
  • PAZIŅOJUMS PRESEI

ECB pabeidz "Crelan", "Citadele banka", "Goldman Sachs" un "Morgan Stanley" aktīvu kvalitātes pārbaudi

2023. gada 31. martā

  • Aktīvu kvalitātes pārbaude tika veikta pēc šo banku klasificēšanas par nozīmīgām iestādēm.
  • Nevienā no tām netika konstatēts kapitāla deficīts.
  • Bankām jāveic attiecīgi pasākumi, reaģējot uz pārbaudes secinājumiem.

Eiropas Centrālā banka (ECB) šodien publicēja "Crelan", "Citadele banka", "Goldman Sachs Bank Europe" un "Morgan Stanley Europe Holding" aktīvu kvalitātes pārbaudes rezultātus. Šīs četras bankas tika klasificētas par nozīmīgām iestādēm un attiecīgi tagad ir tiešā ECB uzraudzībā. Saskaņā ar pašreizējo praksi visās bankās, kuras nonāk ECB tiešā uzraudzībā, tiek veikta aktīvu kvalitātes pārbaude.

Aktīvu kvalitātes pārbaudes rezultāti liecina, ka nevienā no četrām bankām nav konstatēts kapitāla deficīts, jo to pirmā līmeņa pamata kapitāla (CET1) rādītāji nav zemāki par 8 % slieksni, kas ir tāds pats kā iepriekšējās pārbaudēs. Bankas CET1 rādītājs ir būtiskākais bankas finanšu stabilitātes rādītājs.

Veicot aktīvu kvalitātes pārbaudi, Beļģijas bankā "Crelan" un Latvijas bankā "Citadeles banka" galvenā uzmanība tika pievērsta kredītriskam. "Goldman Sachs Bank Europe" un "Morgan Stanley Europe Holding" (abu šo banku galvenā mītne atrodas Frankfurtē, Vācijā) galvenā uzmanība tika pievērsta tirgus riskam.

Pārbaude tika veikta, izmantojot jaunāko aktīvu kvalitātes pārbaudes metodoloģiju. Aktīvu kvalitātes pārbaude ir prudenciāla, nevis grāmatvedības pārbaude, un tā sniedz ECB banku aktīvu uzskaites vērtības attiecīgā brīža novērtējumu konkrētā datumā (šo četru banku gadījumā – 2021. gada 31. decembrī). Pārbaudē arī tiek noteikts, vai bankai nepieciešams nostiprināt savu kapitāla bāzi.

Visas četras bankas piekritušas rezultātu publiskošanai. ECB sagaida, ka tās rīkosies atbilstoši kvalitātes pārbaudes rezultātiem un veiks attiecīgus pasākumus, reaģējot uz tās secinājumiem.

1. tabulaCET1 rādītāju dinamika un attiecīgās kapitāla vajadzības

Bankas nosaukums

Sākotnējais CET1 rādītājs1)

CET1 rādītājs pēc aktīvu kvalitātes pārbaudes1)

CET1 deficīts

(%)

(%)

(milj. euro)

Crelan SA/NV

15.87 %

15.67 %

0

AS Citadele banka

16.31 %

16.03 %

0

Goldman Sachs Bank Europe SE

22.56 %

22.05 %

0

Morgan Stanley Europe Holding SE

16.08 %

15.65 %

0

1) Stāvoklis 2021. gada 31. decembrī.

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Klāras Martinas Markesas (Clara Martín Marqués; tālr. +49 69 1344 17919).

Piezīmes.

  • Bankās, kas nesen klasificētas vai, domājams, drīzumā tiks klasificētas par nozīmīgām iestādēm, tiek veikta aktīvu kvalitātes pārbaude un stresa tests. Kopš 2022. gada aktīvu kvalitātes pārbaudi un stresa testu veic kā divas neatkarīgas pārbaudes, un to rezultāti tiek publicēti atsevišķi. Tomēr ECB joprojām var veikt ad hoc visaptverošu novērtējumu, kas ietver aktīvu kvalitātes pārbaudi un stresa testu.
KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem
Trauksmes celšana