EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0007

Euroopa Keskpanga otsus (EL) 2015/530, 11. veebruar 2015 , iga-aastase järelevalvetasu arvutamiseks kasutatavate teguritega seotud andmete määratlemise ja kogumise metoodika ja korra kohta (EKP/2015/7)

OJ L 84, 28.3.2015, p. 67–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2019; kehtetuks tunnistatud 32019D0038

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/530/oj

28.3.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 84/67


EUROOPA KESKPANGA OTSUS (EL) 2015/530,

11. veebruar 2015,

iga-aastase järelevalvetasu arvutamiseks kasutatavate teguritega seotud andmete määratlemise ja kogumise metoodika ja korra kohta (EKP/2015/7)

EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

võttes arvesse nõukogu 15. oktoobri 2013. aasta määrust (EL) nr 1024/2013, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve poliitikaga, (1) eelkõige selle artikli 4 lõike 3 teist alalõiku, artiklit 30 ja artikli 33 lõike 2 teist alalõiku,

võttes arvesse Euroopa Keskpanga 22. oktoobri 2014. aasta määrust (EL) nr 1163/2014 järelevalvetasude kohta (EKP/2014/41), (2) eelkõige selle artikli 10 lõike 3 punkti b ning artikli 10 lõikeid 4 ja 5,

ning arvestades järgmist:

(1)

Kooskõlas määruse (EL) nr 1024/2013 artikli 30 lõikega 3 arvutatakse iga-aastased järelevalvetasud krediidiasutustele, kes on asutatud osalevas liikmesriigis, või filiaalidele, kes on asutatud mitteosalevas liikmesriigis asutatud krediidiasutuse poolt osalevas liikmesriigis, kõrgeimal konsolideerimistasemel osalevas liikmesriigis ning need põhinevad objektiivsetel kriteeriumidel, mis on seotud asjaomase krediidiasutuse tähtsuse ja riskiprofiiliga, k.a riskiga kaalutud varad.

(2)

Kooskõlas määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 3 punktiga a on tasuteguriteks, mille põhjal määratakse kindlaks järelevalve alla kuuluva üksuse või järelevalve alla kuuluva grupi poolt makstav individuaalne iga-aastane järelevalvetasu, kalendriaasta lõpu i) varade koguväärtuse summa ja ii) koguriskipositsioon.

(3)

Määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 3 punkt b sätestab, et andmed tasutegurite kohta määratakse kindlaks ja kogutakse vastavalt Euroopa Keskpanga (EKP) otsusele rakendatava metoodika ja korra kohta.

(4)

Määruse (EL) nr 1024/2013 artikli 30 kohaselt jäetakse järelevalve alla kuuluvate gruppide tasutegurite arvestamise eesmärgil üldjuhul välja mitteosalevates liikmesriikides ja kolmandates riikides asuvad tütarettevõtjad. Määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 3 punkti c kohaselt võivad järelevalve alla kuuluvad grupid otsustada neid varasid tasutegurite arvutamisel välja mitte jätta. Samas ei tohiks selle arvutuse kulu ületada tasuteguri eeldatud vähendamise summat.

(5)

Määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 4 kohaselt peavad riiklikud pädevad asutused esitama andmed tasutegurite kohta EKP-le EKP poolt kehtestatud korras.

(6)

Määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 5 kohaselt määrab EKP tasutegurid EKP poolt kehtestatud korras, kui tasuvõlgnik ei esita tasutegureid.

(7)

Seetõttu peab käesolev otsus kehtestama meetodid ja korra tasuteguritega seotud andmete määramiseks ja kogumiseks ning tasutegurite arvutamiseks, sealhulgas juhtudeks, mil tasuvõlgnik neid ei esita, samuti tasutegurite esitamiseks EKP-le riiklike pädevate asutuste poolt. Eelkõige tuleb määratleda aruandluse vorm, sagedus ja tähtajad, samuti selle kvaliteedikontrolli liigid, mida riiklikud pädevad asutused peavad tegema enne tasutegurite EKP-le esitamist.

(8)

Iga järelevalve alla kuuluva üksuse ja järelevalve alla kuuluva grupi osas maksmisele kuuluvate iga-aastaste järelevalvetasude arvutamiseks peavad tasuvõlgnikud esitama riiklikele pädevatele asutustele tasuteguritega seotud andmed käesoleva otsuse I ja II lisa vormidel.

(9)

Tuleb kehtestada kord tehniliste paranduste efektiivseks tegemiseks käesoleva otsuse lisadesse tingimusel, et need parandused ei muuda selle aluseks olevaid raampõhimõtteid ega aruandluskoormust. Selle korra rakendamisel võetakse arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) statistikakomitee seisukohti. Riiklikud pädevad asutused ja muud EKPSi komiteed võivad teha ettepanekuid tehniliste muudatuste tegemiseks lisadesse statistikakomitee kaudu,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja -ala

Käesolev otsus kehtestab määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artiklis 10 osutatud metoodika ja korra järelevalve alla kuuluvate üksuste ja järelevalve alla kuuluvate gruppide suhtes kohaldatavate iga-aastaste järelevalvetasude arvutamisel kasutatavate tasutegurite määratlemiseks ja kogumiseks ning tasuvõlgnike poolt tasutegurite esitamiseks; samuti korra riiklike pädevate asutuste poolt nende andmete esitamiseks EKP-le.

Käesolevat otsust kohaldatakse tasuvõlgnike ja riiklike pädevate asutuste suhtes.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artiklis 2 toodud mõisteid, kui ei ole sätestatud teisiti, ning järgmist mõistet:

„tööpäev” (working day)– päev, mis ei ole laupäev, pühapäev ega riiklik püha, liikmesriigis, kus asjaomane riiklik pädev asutus on asutatud.

Artikkel 3

Vormid tasuvõlgnike poolt riiklikele pädevatele asutustele tasutegurite esitamiseks

Tasuvõlgnikud esitavad riiklikele pädevatele asutustele tasutegurid käesoleva otsuse I ja II lisas toodud vorme kasutades. Riiklikele pädevatele asutustele tuleb esitada ka audiitori aruanne kooskõlas artikliga 7. Juhul kui tasu maksvate üksuste grupi puhul on tegemist mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjatega, esitavad tasuvõlgnikud selgituse tasutegurite määramisel kasutatud meetodi kohta kooskõlas määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 3 punktiga c selleks vormil ette nähtud kohas.

Artikkel 4

Aruande esitamise kuupäevad

1.   Riiklikud pädevad asutused esitavad andmed tasutegurite kohta EKP-le hiljemalt kümnenda tööpäeva lõpuks pärast määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõikes 4 osutatud aruande esitamise kuupäeva. Seejärel kontrollib EKP saadud andmeid viie tööpäeva jooksul alates nende saamisest. EKP taotluse korral peab riiklik pädev asutus andmeid selgitama või täpsustama. EKP finaliseerib andmed 15ndal tööpäeval pärast asjaomast aruande esitamise kuupäeva.

2.   Kui EKP on andmed finaliseerinud kooskõlas lõikega 1, annab ta tasuvõlgnikele juurdepääsu finaliseeritud andmetele. Tasuvõlgnikel on viis tööpäeva tasutegurite andmete kohta märkuste esitamiseks, kui nad leiavad, et andmed ei ole õiged. Seejärel kohaldatakse tasutegureid iga-aastaste järelevalvetasude arvutamisel.

Artikkel 5

Andmete kvaliteedi kontroll

Riiklikud pädevad asutused jälgivad ja tagavad EKP-le esitatavate tasutegurite andmete kvaliteeti ja usaldusväärsust. Riiklikud pädevad asutused kohaldavad kvaliteedikontrolli, et hinnata, kas tasutegurid on arvutatud kooskõlas artiklis 7 sätestatud metoodikaga. EKP ei paranda ega muuda tasuvõlgnike poolt tasutegurite kohta esitatud andmeid. Andmeid peavad parandama ja muutma tasuvõlgnikud ja esitama need riiklikele pädevatele asutustele. Riiklikud pädevad asutused esitavad EKP-le nende poolt saadud parandatud või muudetud andmed. Andmete esitamisel tasutegurite kohta peavad riiklikud pädevad asutused: a) esitama teabe nendest andmetest tuleneva mis tahes olulise arengu kohta ja b) teatama EKP-le andmete oluliste paranduste või muudatuste põhjused.

Artikkel 6

Aruandluse sagedus ja aruandluse alguse aruandekuupäev

Tasuvõlgnikud esitavad tasutegurite andmed riiklikele pädevatele asutustele kord aastas. Tasutegurite aruandluse alguse aruandekuupäev on 31. detsember 2014.

Artikkel 7

Tasutegurite arvutamise metoodika

1.   Aruandluses hõlmatud koguriskipositsioon tuleb tuletada komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 680/2014 (3) alusel toimuvast tavalisest aruandlusest. Kohaldatakse järgmisi arvutamise erinõudeid.

a)

Järelevalve alla kuuluva grupi puhul, kellel ei ole mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjaid, määratakse grupi koguriskipositsioon, kasutades solventsussuhtarvu ühtse aruandluse (COREP) omavahendite nõuete aruandluse vormi rakendusmääruse (EL) nr 680/2014 I lisas (edaspidi „omavahendite nõuete aruandluse vorm”).

b)

Järelevalve alla kuuluva grupi puhul, kellel on mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjaid, määratakse grupi koguriskipositsioon, kasutades omavahendite nõuete aruandluse vormi, mille puhul võib grupi koguriskipositsioonist maha arvata mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjate osa, kasutades rakendusmääruse (EL) nr 680/2014 I lisa COREP vormi „Konsolideerimisgrupi maksevõime: teave seotud osapoolte kohta”. Juhul kui mitteosalevates liikmesriikide või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjate osa COREP vormil „Konsolideerimisgrupi maksevõime: teave seotud osapoolte kohta” ei ole kasutatav järelevalvetasude arvutamise eesmärgil, võivad tasuvõlgnikud ise esitada andmed riiklikele pädevatele asutustele.

c)

Juhul kui tasu maksev krediidiasutus ei ole järelevalve alla kuuluva grupi osa, määratakse asutuse koguriskipositsioon, kasutades omavahendite nõuete aruandluse vormi.

2.   Aruandluses esitatud varade kogusumma peaks vastama varade kogusummale Euroopa Keskpanga määruse (EL) nr 468/2014 (EKP/2014/17) (4) artiklis 51. Juhul kui koguvara ei saa määrata selle artikli põhjal, määratakse see järgmiste andmete põhjal.

a)

Järelevalve alla kuuluva grupi puhul, kelle tütarettevõtjad on asutatud ainult osalevates liikmesriikides, kasutatakse koguvara kindlaks määramiseks aruandluskogumit, mida kasutavad järelevalve alla kuuluvad üksused grupi tasandil konsolideeritud aruandluses. Audiitor kinnitab järelevalve alla kuuluva grupi koguvara, kontrollides kohaselt aruandluskogumeid.

b)

Tasu maksva krediidiasutuse puhul, kes ei ole järelevalve alla kuuluva grupi osa ja kelle emaettevõtja on asutatud mitteosalevas liikmesriigis või kolmandas riigis, kasutatakse koguvara kindlaks määramiseks aruandluskogumit, mida kasutavad tasu maksvad krediidiasutused grupi tasandil konsolideeritud aruandluses. Audiitor kinnitab järelevalve alla kuuluva grupi koguvara, kontrollides kohaselt aruandluskogumeid.

c)

Juhul kui tasu maksva filiaali koguvara arvutatakse statistiliste andmete põhjal, mille aruandlus toimub määruse (EL) nr 1071/2013 (EKP/2013/33) (5) alusel, kinnitab audiitor tasu maksva filiaali koguvara, kontrollides kohaselt tema finantsaruannet.

3.   Järelevalve alla kuuluva grupi puhul, kelle tütarettevõtjad on asutatud mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides, määratakse tema koguvara ühel viisil järgmistest.

a)

Tema koguvara võib määrata määruse (EL) nr 468/2014 (EKP/2014/17) artikli 51 alusel (k.a mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjad). Kui koguvara ei saa selle artikli alusel kindlaks määrata, määratakse see kooskõlas käesoleva otsuse artikli 7 lõike 2 punktiga a.

b)

Koguvara võib määrata, agregeerides järelevalve alla kuuluva grupi poolt osalevas liikmesriigis asutatud kõikide järelevalve alla kuuluvate üksuste seadusega nõutavates finantsaruannetes esitatud koguvara, kui see on kättesaadav, või agregeerides koguvara, mis on esitatud asjaomas(t)es aruandluskogumi(te)s, mida kasutavad järelevalve alla kuuluvad üksused või tasu maksev krediidiasutuste grupp grupi tasandil konsolideeritud aruandluses. Topeltarvestuse vältimiseks võib tasuvõlgnik konsolideerimisprotsessis kõrvale jätta grupisisesed positsioonid järelevalve alla kuuluva grupi osalevas liikmesriigis asutatud järelevalve alla kuuluvate üksuste vahel. Agregeerimises tuleb kajastada järelevalve alla kuuluva grupi emaettevõtja konsolideeritud finantsaruannetes kajastatud firmaväärtust; soovi korral võib firmaväärtuse välja jätta mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjatele omistatud osas. Kui tasuvõlgnik kasutab seadusega nõutavaid finantsaruandeid, peab audiitor kinnitama, et koguvara vastab üksikute järelevalve alla kuuluvate üksuste auditeeritud seadusega nõutavates finantsaruannetes esitatud koguvarale. Kui tasuvõlgnik kasutab aruandluskogumit, peab audiitor kinnitama iga-aastaste järelevalvetasude arvutamisel kasutatud koguvara, kohaselt kontrollides kasutatud aruandluskogumeid. Kõikidel juhtudel peab audiitor kinnitama, et agregeerimine ei kaldu kõrvale käesolevas otsuses sätestatud korrast ja et tasuvõlgniku tehtud arvutus vastab tasu maksvate üksuste grupi konsolideeritud raamatupidamises kasutatavale raamatupidamismeetodile.

Artikkel 8

Tasutegurite kindlaks määramine EKP poolt, kui nõutavaid parandusi või muudatusi ei esitatud

Juhul kui tasutegurit või nõutavaid parandusi või muudatusi ei esitata, kasutab EKP kättesaadavat teavet puuduva tasuteguri kindlaks määramiseks.

Artikkel 9

Muudatuste tegemise lihtsustatud kord

Võttes arvesse statistikakomitee seisukohti, on EKP juhatusel õigus teha käesoleva otsuse lisades tehnilisi muudatusi, tingimusel et need ei muuda määruse aluspõhimõtteid ega mõjuta tasuvõlgnike aruandluskoormust. EKP juhatus teavitab EKP nõukogu sellisest muudatusest põhjendamatu viivituseta.

Artikkel 10

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Frankfurt Maini ääres, 11. veebruar 2015

EKP president

Mario DRAGHI


(1)  ELT L 287, 29.10.2013, lk 63.

(2)  ELT L 311, 31.10.2014, lk 23.

(3)  Komisjoni 16. aprilli 2014. aasta rakendusmäärus (EL) nr 680/2014, millega sätestatakse rakenduslikud tehnilised standardid seoses krediidiasutuste ja investeerimisühingute järelevalvelise aruandlusega vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 575/2013 (ELT L 191, 28.6.2014, lk 1).

(4)  Euroopa Keskpanga 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 468/2014, millega kehtestatakse raamistik Euroopa Keskpanga ja riiklike pädevate asutuste vaheliseks ning riiklike määratud asutustega tehtavaks koostööks ühtse järelevalvemehhanismi raames (SSM raammäärus) (EKP/2014/17) (ELT L 141, 14.5.2014, lk 1).

(5)  Euroopa Keskpanga määrus (EL) nr 1071/2013, 24. september 2013, rahaloomeasutuste sektori bilansi kohta (EKP/2013/33) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 1).


I LISA

 

Tasude arvutamine

Vaatlusperiood

 

NIMI

 

Koguriskipositsioon

Kuupäev

 

Rahaloomeasutuse kood

 

 

LEI kood

 

 

Kirje

 

Asutuse liik

Koguriskipositsiooni allikas

Koguriskipositsioon

Märkused

 

 

010

020

030

040

010

Koguriskipositsioon

(1), (2), (3) või (4)

COREP C 02.00, rida 010

 

 

020

Mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides olevate tütarettevõtjate osa

(4)

COREP C06.02, col 250 (SUM)

 

 

021

Üksus 1

(4)

 

 

 

.

Üksus 2

(4)

 

 

 

.

Üksus 3

(4)

 

 

 

N

Üksus N

(4)

 

 

 

030

Järelevalve alla kuuluva grupi koguriskipositsioon, millest lahutatakse mitteosalevates liikmesriikides või kolmandates riikides olevate tütarettevõtjate osa: 030 võrdub 010 miinus 020

(4)

 

 

 

Vorm tuleb täita kooskõlas eraldi antud juhistega.


II LISA

 

Tasude arvutamine

Vaatlusperiood

 

NIMI

 

VARAD KOKKU

Kuupäev

 

Rahaloomeasutuse kood

 

 

LEI kood

 

 

Kirje

 

Asutuse liik

Audiitorkontrolli kinnitus (jah/ei)

Varad kokku

Märkused

 

 

010

020

030

040

010

VARAD KOKKU kooskõlas määruse (EL) nr 468/2014 (EKP/2014/17) artikliga 51

(1), (2), (3), (4), (5)

 

 

 

020

VARAD KOKKU kooskõlas käesoleva otsuse artikli 7 lõike 2 punktiga a või b

(6) või (7)

 

 

 

030

VARAD KOKKU kooskõlas käesoleva otsuse artikli 7 lõike 3 punktiga b: 030 võrdub 031 miinus 032 pluss 033 miinus 034

(8)

 

 

 

031

Gruppi kuuluvate osalevas liikmesriigis asutatud üksuste varad kokku

 

 

 

 

032

Osalevates liikmesriikides asutatud järelevalve alla kuuluvate üksuste gruppidevahelised positsioonid (aruandluspakett, mida kasutatakse jäägi väljajätmiseks grupiaruandluses) – valikuline

 

 

 

 

033

Firmaväärtus, mis on hõlmatud järelevalve alla kuuluva grupi emaettevõtja konsolideeritud finantsaruannetes – kohustuslik

 

 

 

 

034

Firmaväärtus, mis on omistatud mitteosalevates või kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjatele – valikuline

 

 

 

 

040

Määruse (EL) nr 1024/2013 artikli 6 lõike 4 (koosmõjus määruse (EL) nr 468/2014 (EKP/2014/17) artikli 70 lõikega 1 ja artikliga 71 ning määruse (EL) nr 1163/2014 (EKP/2014/41) artikli 10 lõike 3 punktiga d) kohaselt vähem oluliseks liigitatud järelevalve alla kuuluva üksuse või järelevalve alla kuuluva grupi varad kokku

(9)

 

 

 

Vorm tuleb täita kooskõlas eraldi antud juhistega.


Top