15.02.2017. (aktualizēts 21.08.2019.)
Iekšējo modeļu mērķpārbaude (targeted review of internal models; TRIM) ir projekts, kuru īsteno, lai novērtētu, vai iekšējie modeļi, kurus pašlaik izmanto bankas, atbilst regulatīvajām prasībām un vai to rezultāti ir uzticami un salīdzināmi. Bankas var izmantot iekšējos modeļus, lai noteiktu 1. pīlāra pašu kapitāla prasības, t.i., minimālo kapitāla apjomu, kam saskaņā ar tiesību aktiem jābūt to turējumā.
Būtisks TRIM mērķis ir samazināt neatbilstības un nepamatotas atšķirības, bankām izmantojot iekšējos modeļus, lai aprēķinātu savas pašu kapitāla prasības.
TRIM uzdevums ir arī nodrošināt konsekventu uzraudzības praksi. Rezultātā mērķpārbaudei jāpalīdz panākt, ka iekšējo modeļu pielietojums ir atbilstošs un konsekvents. Tādējādi TRIM uzdevumi atbilst diviem svarīgākajiem ECB banku uzraudzības mērķiem – veicināt stabilu un noturīgu banku sistēmu, veicot proaktīvu uzraudzību un izmantojot labāko praksi, un nodrošināt, lai uzraudzības prakse tiktu konsekventi īstenota attiecībā uz visām bankām.
Projekta ietvaros ECB pašlaik pārbauda 1. pīlāra prasību aprēķināšanai apstiprinātos modeļus visās tieši uzraudzītajās bankās, kuras tos izmanto. Taču visās bankās netiek pārbaudīti visi apstiprinātie modeļi un ir vēl daži citi izņēmumi, piemēram, pārbaude netiek veikta apvienošanās procesā esošajās bankās un bankās, kuras vairs nav tiešā uzraudzībā. Tas nozīmē, ka TRIM aptver aptuveni 65 bankas.
Projekts aptver kredītrisku, tirgus risku un darījuma partnera kredītrisku (darbības risks nav ietverts, ņemot vērā Bāzeles Banku uzraudzības komitejas nostāju, kas ir pret iekšējo modeļu izmantošanu attiecībā uz šo risku).
Lēmumu veikt iekšējo modeļu mērķpārbaudi ECB pieņēma 2015. gada decembrī. TRIM klātienes pārbaudes tika uzsāktas 2017. gadā pēc 2016. gada laikā veiktā sagatavošanās darba, kas ietvēra izmantojamās metodoloģijas un līdzekļu, kā arī pārbaudāmo modeļu identificēšanu. Turpmākas klātienes pārbaudes tika veiktas 2018. gadā un turpinājās 2019. gadā. Sagaidāms, ka visa projekta laikā tiks veikti aptuveni 200 šādu pārbaužu.
Projekts sastāv no diviem galvenajiem posmiem.
Laikā pēc finanšu krīzes daudz diskutēts par iekšējo modeļu izmantošanu pašu kapitāla prasību noteikšanai. To nosaka divi galvenie iemesli.
Tāpēc TRIM mērķis ir samazināt nepamatotas atšķirības pašu kapitāla prasību aprēķinos un pārliecināties par iekšējo modeļu atbilstību un piemērotību, tādējādi arī uzlabojot Eiropas banku uzraudzībai pakļauto banku izmantoto iekšējo modeļu uzticamību.
Projekta mērķis ir mazināt nepamatotas pašu kapitāla prasību atšķirības starp bankām, nevis palielināt vispārējo pašu kapitāla prasību līmeni. Taču TRIM rezultātā, iespējams, pieaugs vai samazināsies atsevišķu banku pašu kapitāla vajadzības.
ECB nepārtraukti uztur dialogu ar iesaistītajām bankām. Tā regulāri sniedz bankām aktuālu informāciju par projekta vispārējo statusu, informē tās par turpmākajiem svarīgākajiem pasākumiem utt. Tas tiek veikts, nodrošinot speciālas konferences un darbseminārus, regulāras informatīvās vēstules par projektu, divpusēju apmaiņu un ECB darbinieku piedalīšanos nozares pasākumos.