15. února 2017 (aktualizováno 21. srpna 2019)
Cílený přezkum interních modelů (targeted review of internal models – TRIM) je projekt, jehož cílem je vyhodnotit, zda interní modely, jež banky používají v současné době, splňují regulatorní požadavky a zda jsou jejich výsledky spolehlivé a srovnatelné. Banky mohou interní modely používat k určení požadavků na kapitál podle 1. pilíře, tzn. na minimální objem kapitálu, který musí ze zákona držet.
Jedním z hlavních úkolů projektu TRIM je snížit nekonzistentnost a nežádoucí variabilitu v případech, kdy banky používají interní modely k výpočtu požadavků na kapitál, které jsou na ně uplatňovány.
TRIM má také zajistit konzistentní postupy dohledu. Přezkum by tedy měl pomoci zajistit, aby se interní modely používaly vhodným a konzistentním způsobem. Cíle projektu TRIM jsou tedy v souladu s dvěma hlavními cíli bankovního dohledu ECB: podporovat zdravý a odolný bankovní systém proaktivním výkonem dohledu a využíváním osvědčených postupů a zajistit, aby byly postupy dohledu uplatňovány konzistentně na všechny banky.
V rámci tohoto projektu nyní ECB kontroluje schválené modely pro účely 1. pilíře ve všech přímo dohlížených bankách, které je používají. Nejsou však kontrolovány všechny schválené modely ve všech bankách a existuje několik dalších výjimek, např. fúzující banky nebo banky, které již nepodléhají přímému dohledu. Znamená to, že do působnosti projektu TRIM spadá zhruba 65 bank.
Projekt zahrnuje riziko úvěrové, tržní a úvěrové riziko protistrany (operační riziko bylo vyňato vzhledem k tomu, že se Basilejský výbor pro bankovní dohled staví proti používání interních modelů pro toto riziko).
V prosinci 2015 ECB rozhodla, že provede cílený přezkum interních modelů. Kontroly na místě v rámci projektu TRIM byly zahájeny v roce 2017 poté, co v roce 2016 proběhly přípravné práce k určení základní metodiky a základních nástrojů a modelů, které mají být přezkoumány. Další kontroly na místě byly prováděny v roce 2018 a pokračují i v roce 2019. Očekává se, že během celého trvání projektu bude takových kontrol dokončeno zhruba 200.
Projekt má dvě klíčové fáze:
Po finanční krizi se hodně diskutovalo o využívání interních modelů k určení požadavků na kapitál. Jsou pro to dva hlavní důvody:
Projekt TRIM má za cíl snížit nežádoucí variabilitu ve výpočtu požadavků na kapitál a potvrdit dostatečnost a vhodnost interních modelů, a tím také zvýšit důvěryhodnost interních modelů, které používají banky podléhající evropskému bankovnímu dohledu.
Projekt má za cíl snížit nežádoucí variabilitu požadavků na kapitál v jednotlivých bankách, nikoli obecně zvýšit požadavky na kapitál. Na úrovni jednotlivých bank by nicméně mohl vést k růstu nebo poklesu jejich kapitálových potřeb.
ECB udržuje se zúčastněnými bankami nepřetržitý dialog. Pravidelně jim poskytuje aktuální informace o stavu projektu, informuje je o nadcházejících milnících atd. Činí tak na speciálních konferencích a seminářích, prostřednictvím pravidelných informačních dopisů o projektu, dvoustranných výměn a účasti pracovníků ECB na akcích bankovního sektoru.